Обяснение на основите на Хайдутин

Обяснение на основите на Хайдутин

Обяснение на основите на Хайдутин

Blog Article

          Главен герой на творбата е Чавдар. Той е разкрит по два различни начина – чрез пряка възхвала във въведението и в основната част.

Най-често поводът за излизане в планините е лично отмъщение за сторена несправедливост и поругаване от страна на омразната турска власт, местните бейове, турски разбойници и т.н.

Значителна промяна в мисленето на хайдутите внася Георги Раковски. Той създава идеята за хайдутите като народни закрилници, който трябва да се обединят в големи чети, за да надвият Османската империя и освободят България.

Социалната оценка на хайдутите в историческа ретроспекция също се мени. Именно по това време и империята търпи първия си по-сериозен разгром в битката при Лепанто, а в българските земи избухва първото организирано мощно народно недоволство срещу османската власт – Първото търновско въстание.

По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.

Може би става дума за български болярин, продължил съпротивата срещу турците, изтегляйки се в планините.

Зверските кланета в Батак стават достояние на света, благодарение на Джанюариъс Макгахан

Начело на хайдутите е избиран воевода, от самите хайдути, подпомаган от байрактар.

Ето как е запечатана хайдушката традиция в спомените на Панайот Хитов:

Ильо войвода (известен и като последния хайдутин) от село Берово, Малашевско, заедно с Георги Раковски е водач на Първата българска легия в Белград.

Адютантинът, високомерен и надменен, почна да му възразява ядосано и да укорява прекалените му и уж неверни обвинения срещу сръбските офицери, като каза и няколко нецензурни думи по адрес на Иля войвода и въобще против Хайдутин българите. Разядосан тогава Ильо войвода му каза: – В града знаете да влачите и дрънкате сабите си, а на бойното поле бягате от турците ...! “

Съотношението на силите е безнадеждно, но това прави борбата още по-велика. Тази борба създава моралните предпоставки за Априлското въстание.

Акциите им са насочени главно, срещу османски чиновници, еничари, спахии и други насилници над християните.

Йонка Маркова е единствената, която участва в пет войни. Руско-турската освободителна

Report this page